Møllens medarbejdere
Sct. Clara Mølle er en arbejdsplads med mennesket i centrum. Vi skaber plads til mennesker på kanten af arbejdsmarkedet og tilpasser arbejdsdagen til den enkeltes behov med fokus på trivsel, udvikling og nye muligheder.
I dag har vi blandt andet tre medarbejdere ansat i IGU-forløb i samarbejde med Roskilde Kommune. Medarbejderne kommer fra Ukraine, og gennem arbejdet hos os støtter vi deres vej ind på det danske arbejdsmarked, samtidig med at de får indsigt i dansk arbejds- og hverdagskultur.
Derudover tilbyder vi praktikforløb til personer med forskellige baggrunde og behov med det formål at udvikle kompetencer og skabe en varig tilknytning til arbejdsmarkedet.
Fælles for alle vores indsatser er, at arbejdet aldrig må blive vigtigere end menneskets trivsel. Derfor har vi fokus på personlig udvikling og på at styrke de kompetencer, der kan åbne døren til varig beskæftigelse – enten hos LH Hockerup A/S eller hos andre virksomheder.
De seneste tre år har vi haft fornøjelsen af at byde minipraktikanter fra Roskilde Kommune velkommen. Minipraktik er et tilbud til elever i 7. klasse, som giver dem mulighed for at prøve kræfter med faglært arbejde i praksis. Gennem forløbet får eleverne indsigt i håndværksfagene og et mere nuanceret billede af de muligheder, der ligger i en faglært uddannelse.